بحث داغ صاحبان مشاغل در اين روزها ركود و بحران اقتصادی و پيدا كردن راه حلي براي بقا در دوران بحران اقتصادی است.

در این دوران سخت برای عبور از رکود اقتصادی، کسب و کارها نیاز به تغييرات عمده‌­ای دارند.

نكتۀ واضح در اينجا اين مورد است كه تمامي تجارت­ها اين ركود را حس كرده‌­اند و ساده‌­لوحانه است اگر انتظار داشته باشيم كه اين ركود به زودي پايان يابد.

در اين مقاله 8 استراتژی فوق‌العاده را به شما معرفی می‌کنیم كه نه تنها به حفظ بيزينس در ركود كمك مي‌­كند، بلكه مي­‌تواند به رشد و موفقیت در کسب و کار شما نیز کمک کند. فراموش نكنيد كه تصميم‌­هاي شما به عنوان يك مدير، صاحب كسب ­وكار يا كارآفرين تعيين كننده سرنوشت بيزينس شما در اين دوران مي­باشد و اين 8 استراتژي كمك بسیار زیادی به شما در تصمیم‌گیری‌های اساسی خواهند كرد.

8 استراتژی مهم برای عبور از بحران اقتصادی برای کسب و کارها

قطعا علاوه بر اینها موارد دیگری هستند که حاصل تجربیات شخصی شما در کسب و کارتان است. پس از خواندن این مقالهشما به ما بگویید که چگونه به موفقیت در کسب و کار دست یافتید.

 1. از گردش نقدينگي خود محافظت كنيد

گردش نقدینگی مانند جریان خونِ بیزینس شماست و حفظ آن مهمترین عامل برای نجات کسب و کار شماست. تمامی استراتژی‌هایی که در این مطلب به آن اشاره می‌کنیم، در راستای حفظ همین گردش نقدینگی است.

اما حفظ گردش نقدینگی به چه معناست؟

حفظ گردش نقدینگی یعنی پول در بیزینس شما در حال ورود و خروج باشد، با این تفاوت که در دوران رکود حفظ پول نیز بسیار حیاتی است، خروجی پول یعنی هزینه‌های کسب و کار شما و ورودی پول همان درآمد شماست. برای حفظ جریان نقدینگی ۴ راهکار اصلی عبارتند از:

 • کاهش و کند کردن جریان پول خروج: یعنی سعی کنیم هزینه‌های کسب و کارمان را کاهش دهیم. در همین راستا یک روش دیگر این است که هزینه‌ها را با تاخیر پرداخت کنیم، مثلا پرداخت‌های خود را به صورت چک انجام دهیم.
 • افزایش و تسریع جریان پول ورودی: یعنی به دنبال راه‌هایی برای افزایش فروش باشیم و از مشتریان سریع‌تر پول دریافت کنیم. در واقع سعی کنیم معاملات را با مشتریان به صورت نقدی انجام دهیم.
 • آماده سازی بیزینس برای فضای رکود: در دوران رکود لازم است که تغییرات در ساختار درونی شرکت انجام دهیم تا بیشترین عملکرد را داشته باشیم. مثلا استفاده از سیستم چابک برای برنامه‌ریزی‌ها می‌تواند یک روش درست و پربازده باشد.
 • بهبود بهروه وری کارکنان: در دوران رکود بسیار مهم است که کارها در سریع ترین زمان به بهترین نحو انجام شوند. ازاین رو افزایش بازده کارمندان اهمیت زیادی دارد. شاید لازم باشد جلساتی با کارمندان خود بگذارید و با کمک و راهنمایی خود کارکنان بازده آنها را افزایش دهید.
 1. مديريت منابع خود را بهبود بخشيد

اين استراتژي يكي از مهمترين اقدامات در راستاي حفظ نقدينگي و موفقیت در کسب و کار شماست. به همين علت این را به عنوان يك آيتم جدا مطرح می‌کنیم.

در جريان بيزينس خود به دنبال نقاطي بگرديد كه پول در‌ آنها گير مي­‌كند (منظور نقاطی که پول زیادی هزینه می‌کنید) مثلا هزينه مواد اوليه، نيروي كار، سيستم خدمات مشتريان، فروش اعتباري به مشتريان و مواردی مشابه این.

بعد از اینکه نقاط اساسی را پیدا کردید، یک بررسی کامل و جامع در مورد کسب و کار خود انجام دهید و نقاطی را بیابید که بتوانید این هزینه‌ها را کاهش دهید.

 1. بر مزيت رقابتي اصلي خود تمركز كنيد

خيلي از صاحبان بيزينس معناي استراتژي تمايز (diversification) را با تفاوت (different) اشتباه مي­‌گيرند و محصولات و خدماتی را به سبد خود اضافه مي­كنند كه نه تنها نسبت به رقبا تنوعي محسوب نمي‌­شود، بلكه اتلاف وقت و هزينه براي آنهاست و حتي ممكن است مزيت اصلي آنها را تحت‌­الشعاع قرار دهد.

 فقط و فقط بر روی مزيت رقابتی اصلی خود و چيزی كه شما را از ديگران متمايز مي‌­كند تمركز كنيد. تمام حواشی دیگر را حذف کنید.

انجام اين حركت در دوران شكوفايي نيز بسيار مهم است اما در دوران ركود حياتي است.

 

 1. مشتريان رقباي خود را جذب كنيد

همانطور كه قبلا گفتيم ركود گريبان­گير همه است و اين بدين معني است كه رقبای شما هم دوران سختي را سپري مي­‌كنند.

در فضای شكوفای اقتصادی، معمولا کسب وکارها سعي مي‌­كنند، يك بازار كوچك براي خود ايجاد كنند و به تدريج آن را گسترش دهند.

در دوران ركود اين فرصت فراهم است كه مشتريان رقباي تضعيف‌­شده خود را جذب نماييد. در واقع ركود فرصتي است براي بيزينس­هايي با استراتژي درست كه نه تنها تضعيف و كوچك نشوند، بلكه تقويت شده و بزرگ­تر از ركود خارج شوند.

براي اين كار ابتدا بايد يك بررسي و تحليل دقيق از رقباي خود و مشتريان آنها انجام دهيد و سپس بر موادري كه از آنها قدرتمندتر هستيد تمركز كنيد و مشتريان آنها را از اين طريق جذب و جريان نقدينگي ورودي خود را تقويت نماييد.

 1. بر وفاداري و بازگشت مشتريان تمركز كنيد

هزينه جذب يك مشتري جديد بين 5 تا 25 برابر هزينه حفظ يك مشتري قديمي است.

 در دوران ركود كه كنترل پول­هاي خروجي اهميت فراواني دارد توجه به وفاداري مشتريان بسيار مفيد است؛ به خصوص كه مشتريان وفادار 67% بيشتر از مشتريان جديد پول در بيزينس شما خرج خواهند كرد.

در واقع شما با تمركز بر افزايش وفاداري مشتريان جريان پول خروجي بيزينس خود را كاهش و جريان ورودي را افزايش مي‌­دهيد و این مهم‌ترین کلید موفقیت در کسب و کار شماست.

علاوه براین مشتريان وفادار بهترين ابزار شما براي جلب مشتريان جديد هستند.

همچنين با ايجاد اين برنامه در كنار استراتژی‌های قبل، شما وفاداری مشتريانی كه از رقيبانتان در ركود جذب كرده‌­ايد را افزايش می‌دهید و پس از گذراندن بحران اقتصادی شانس بيشتری براي حفظ آنها خواهيد داشت.

در واقع با ايجاد يك برنامه وفاداري مشتريان مناسب شما علاوه بر مقابله با بحران اقتصادی کمک زیادی به موفقیت در کسب و کار خود کرده‌اید.

 1. به تبليغات كسب وكار خود ادامه دهيد

اشتباه رايج بسياري از بيزينس ­ها در دوران ركود كاهش و يا قطع بودجه تبليغات است در صورتي كه اتفاقا در اين دوران بيزينس شما بيشترين نياز را به آن دارد چرا كه بسياری از مشتريان در دوران ركود به دنبال تغيير تصميات خريد خود هستند و اگر شما خود را به آنها معرفي نكيد ساير رقبا اين‌كار را مي­كنند.

بنابراين در راستاي استراتژي 5 و 6 شما نه تنها نبايد تبليغات خود را كاهش دهيد بلكه افزايش آن بسيار زياد مفيد خواهد بود.

البته لازم نیست هزینه‌های آنچنانی برای تبلیغات خود بکنید، می‌توانید از تبلیغات کم‌هزینه‌ اما خلاقانه استفاده کنید.

 

 1. اعتبار شخصي خود را در سطح مطلوب نگاه داريد

در زمان ركود معمولا وام‌­ها به شدت كاهش مي­‌يابند و اين موضوع كار را براي بيزينس­هاي كوچك بسيار سخت خواهد كرد

. اما شما به عنوان صاحب كسب­ وكار، با حفظ اعتبار شخصي خود در سطح مطلوب مي­توانيد در زمان­هاي لازم پول مورد نياز خود را قرض نماييد.

ضمن اينكه در دوران ركود داشتن ارتباطات استراتژيك در حفظ و شكوفايي بيزينس بسيار حياتي است و مي­تواند فرصت­هاي بي­نظيري در جلوي شما قرار دهد.

 1. از يك بيزينس كوچ استفاده كنيد

خب اولين سوالي كه در اين مورد امكان دارد، پيش بيايد اين است كه اصلا بيزينس كوچ چيه؟

يا بهتر است بگوييم بیزینس کوچ كيست؟ 

بيزينس كوچ يا مربي كسب وكار شخصي است كه در كنار يك كارآفرين، مدير قرار مي­گيرد وبه آنها در رسيدن به اهداف بيزينسي خود كمك مي­كند.

طبق تحقيقات حضور يك مربي 25 تا 46 درصد بر درآمد يك شخص يا سازمان اضافه مي­‌كند. اما چگونه؟

به قول يك مثل معروف بهترين زمان براي كاشت يك درخت 20 سال پيش بوده، اما از آن كه بگذريم همين الان است؛ در مورد مربي بيزينسي نيز بهترين زمان بكارگيري آن از شروع بيزينس است اما خب آز آن كه بگذريم حضور مربي در زمان ركود اهميت حياتي براي يك سازمان دارد.

متاسفانه اكثر مديران و صاحبان مشاغل در دوران ركود شروع به كاهش و يا قطع كردن فعاليت­هايي مانند آموزش، تبليغات، بازاريابي و جذب مشاوران می‌کنند كه معمولا نيز توسط حسابداران سازمان و در راستاي كاهش هزينه پيشنهاد مي‌­شود.

اما در بيزينس وقتي صحبت در مورد كاهش هزينه مي­شود بايد توجه ویژه‌ای به موضوعاتي مانند پروسه توليد، بهره‌­وري كاركنان، ارتباط با تامين‌­كنندگان و غيره شود، نه مسائلي كه در راستاي توسعه بيزينس و جذب مشتريان است.

در واقع در دوران ركود، بيزينس‌­ها بايد نگاه دقيق‌­تري به خود بياندازند و فرآیندهای خود را از نظر كارايي و بهره‌­وري بهبود بخشند. حضور يك بیزینس کوچ در اين پروسه بسيار مفيد و مهم است.

در واقع سوال مهم اين است كه شما براي پيدا كردن مسير درست در دوران ركود چه كاري انجام مي­دهيد؟

با چه كسي براي جلوگيري از تصميات اشتباه و ناشي از ترس مشورت مي­‌كنيد؟

اگر كسي به شما شانس افزايش 25 تا 46 درصدي درآمد را بدهد به راحتي از كنار آن عبور خواهديد كرد؟

در واقع استراتژي هشتم مهمترين و سنگ بناي بقا و رشد در دوران ركود است و ساير استراتژي­هاي مطرح شده در اين مطلب با وجود يك مربي مناسب در كنار تيم به درستي اجرايي خواهند شد.

همانند يك راننده مسابقه كه براي عبور از حريفان و برنده شدن بايد در سر پيچ بر ترس خود غلبه كند و سرعتش را افزايش دهد؛ شما نيز به عنوان يك مدير، كارآفرين يا بهتر است بگوييم رهبر باید در دوران ركود يا همان پيچ اقتصادی، تصميم مشابهي بگيريد و با تقويت و توسعه بيزينس خود، به عنوان يك برنده از ركود خارج شويد و در اين مسير همراه داشتن يك نقشه­‌خوان و بیزینس کوچ برای کموفقیت در کسب و کار شما بسیار حياتي است.

و در نهایت

در نظر داشتن اين نكته مهم است كه ركود دوراني است كه در آن صبر و توجه به جزئيات از اهميت فراواني برخوردار است و شما با بكارگيري درست اين 8 استراتژي، شانس خود را براي عبور از آن افزايش خواهيد داد.

نویسنده: جناب آقای مسیح جوادی